18-20 KASIM 2015 KKTC TETKİK VE İNCELEME PROGRAMI
Akdeniz Belediyeler Birliği (AKBB) heyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne düzenlediği çalışma gezisi ile 'Yavru vatan' ile kardeşlik ilişkilerimizi geliştirmek ve işbirliği konularında görüşmeler yaptı.

Kepez Belediyesi ve Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Hakan Tütüncü ve beraberindeki heyet KKTC'ye teknik bir gezi düzenlendi.

Birliğe üye 41 belediye başkanı ve 70 meclis üyesinden oluşan heyet, düzenlenen 3 günlük ziyarette hem kardeş şehir ilişkilerini geliştirdi, hem de çeşitli işbirliği görüşmelerinde bulundu. Gezide ilk ziyaret KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya yapıldı. Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşen Başkan Tütüncü ve beraberindeki heyet daha sonra KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber'e nezaket ziyaretinde bulunarak, ziyaret programı hakkında bilgi verdi. Heyet daha sonra sırasıyla KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, KKTC Türkiye Büyükelçisi Derya Kanbay'ı ziyaret ederken, Kıbrıs Belediyeler Birliği ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. AKBB'ye üye belediyeler ile KKTC kardeş belediyeler program çerçevesinde görüşmeler gerçekleştirdi.
Ülkeler arası faydalı bir görüşme trafiği gerçekleştirdiklerini ifade eden Kepez ve Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Hakan Tütüncü, "Akdeniz Belediyeler Birliği olarak 41 ayrı belediye başkanımız 70 belediye meclis üyesi arkadaşımızla birlikte KKTC’ye bir gezi düzenledik. Bu gezimizin iki tane temel amacı vardı. Bunlardan birincisi KKTC ile Akdeniz belediyeleri arasındaki kardeşlik ilişkilerini geliştirmek, ikincisi de birlikte kendi konularımız üzerine istişarelerde bulunmak. Bu üç günlük seyahat boyunca arkadaşlarımızla belediye başkanlarımızla, meclis üyelerimizle Akdeniz belediyeler birliği meclisimizle, güzel bir kaynaşma ortamı yakalamış olduk. Bu seyahatin KKTC’ye yapılmış olması da çok anlamlı. Birçok yer tercih edilebilirdi belki ama biz KKTC’ni tercih ettik. Bunun çok özel bir anlamı var. Biz son bir buçuk yıldır KKTC ile ilişkileri geliştirme halkların yerel düzeyde birbirlerine yaklaşmaları noktasında, bize düşen çalışmaları fazlasıyla yerine getirdiğimiz kanaatindeyiz." dedi.

7 tane kardeş belediye başkanı ile birlikte kardeşlik hukuku oluşturulduğunu ifade eden Tütüncü, "1.5 yıl içerisinde bu kardeş belediyelerimiz üzerinden, fevkalade verimli paylaşımlar gerçekleşti. Bu meselenin birinci boyutu, tabi bir diğer boyutu da şu ki KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında var olan kardeşlik hukukunu, ilişkisini yerel düzeyde belediye başkanlarımız üzerinden de geliştirmekti. Bu noktada da önemli adımlar attık. Şimdi bu ziyaretimizde kardeş belediye başkanları birbirleriyle kendi diyaloglarını da geliştirmiş oldular, bu da güzel oldu. Tabi bunun yanında yeni kardeşlik hukukunun geliştirileceği belediyeler tespit edildi. Yapmış olduğumuz değerlendirmeler neticesinde inşallah şimdi fevkalade güzel bir törenle KKTC’de kardeşlik hukuku kurduğumuz belediyelerin sayısını artıracağız." diye konuştu.
Benzer Haberler