BİRLİK DERGİSİ
PROJELERİMİZ
TÜTÜNCÜ; “YAŞANTI MODELLERİNE UYUMLU KENTLER OLUŞTURULMALI”
Türkiye Belediyeler Birliği'nin (TBB),  Antalya’da düzenlediği Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısı’nın, Akıllı Şehirler ve Kent Ekonomisi başlıklı oturumunda konuşan ABB ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “İnsanlar yeni dönemle birlikte farklı bir yaşantı modelinin içerisine giriyorlar. Bu yaşantı modellerine uyumlu kentler oluşturmamız gerekiyor.” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği(TBB) tarafından ulusal kalkınma yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla 11 farklı il de düzenlenecek olan “Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları” nın dördüncüsü Antalya’da yapıldı. TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlık ettiği toplantı, akademisyenler, bölge belediye başkanları, kalkınma ajanslarından temsilciler ve bürokratların katılımıyla gerçekleştirildi. Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, toplantının  “Akıllı Şehirler ve Kent Ekonomisi” başlıklı oturumunda konuştu. Tütüncü, toplantı vesilesiyle belediye başkanlarını Akdeniz'in incisi Antalya’da misafir etmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Belediyeler Birliğinde tecrübe paylaşımı

2009 seçimlerinde ilk belediye başkanı olduğunda Türkiye Belediyeler Birliği’nin toplantısına davet edildiğini hatırlatarak konuşmasına sürdüren Tütüncü, “İlk defa belediye başkanı olduğumuzda hepimizin yaşadığı bir hakikat var. Acaba neler yapacağız, hangi projeleri üreteceğiz, önümüzde birçok sorun var, birçok problem var. Bu problemleri çözme noktasında nasıl bir tarz, nasıl bir tavır ortaya koyacağımızı bilemediğimiz, bocaladığımız bir süreci yaşarız. O dönemde Belediyeler Birliğimizin başkanı Kadir Topbaş idi. Toplantının odağında da belediye başkanlarımızın tecrübe paylaşımları vardır. Türkiye'nin birçok yerinden, birçok bölgesinden belediye başkanımız yapmış olduğu çalışmaları özetleyen bir takım sunumlar yapıyorlar, karşılaştıkları güçlükleri anlatıyorlardı.  O zaman verilen blok not defterine belediye başkanlarının söylediği her şeyi yazdım. Belediye başkanlığımın ilk aylarıydı. O günden beri o not defteri hep benim başucu kitabım hüviyetinde oldu. Orada konuşulan hiçbir şeyi unutmadım. “ diye konuştu.

Her toplantı iyi değerlendirilmeli

Belediyeler Birliğinin yaptığı tecrübe paylaşımına o günden bu yana çok kıymet verdiğine değinen Tütüncü, “Her toplantı aslında iyi değerlendirildiği zaman, ona dikkat verildiği zaman, bu toplantılara özen gösterildiği zaman, hepimizin yolunu aydınlatan bir unsura dönüşü veriyor. İhtiyaç duyduğumuz en önemli şey tecrübe paylaşımı…  O bakımdan bugün de büyük bir heyecanla geldiğimi ifade ediyorum. Sayın bakanımıza bizleri bir araya getirdiği için çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

Tecrübeler Antalya’da paylaşıldı

Tütüncü,  Akdeniz Belediyeler Birliği olarak, bu anlamda pandemi sürecinde tecrübelerin paylaşıldığı, fikirlerin birlikte ve beraberce geliştirildiği birçok toplantı yaptıklarını da dile getirdi. Bu toplantıların ne kadar faydalı olduğunu gördüklerini belirten Tütüncü, “Sayın bakanım bu anlamda geçtiğimiz bir yılda sizde yoğun bir mesai harcadınız. Gerek sanal toplantılar olsun, gerek böyle bizleri bir araya getirerek yaptınız toplantılar olsun, aslında tecrübe paylaşımı, bir anlamda beyin fırtınası diyebileceğimiz çalışmalar hepimiz için çok faydalı oldu. Bugünde Antalya’mızda böyle bir çalışmaya sahne oldu. “ diye konuştu.

Çok önemli bir sınavdan geçiyoruz

İnsanlığın çok önemli bir sınavdan geçtiğini vurgulayan Tütüncü, “Ama unutulmaması gereken hadise, insanlık bugüne kadar, insanlık tarihi boyunca sayısız böylesi krizler yaşadı. Geçtiğimiz zamanlar unutuluyor, bizim bilmediğimiz zamanlar var. Bilemediğimiz kadar uzak tarihteki insanların yaşadıkları sıkıntılar, problemler var. Bence böylesi krizlerin karşısında iki tane iş var. Ya karaları bağlayacak oturacaksınız, ya da içinde bulunduğumuz durumdan bir çıkış yolu bulacaksınız. Bizim anlayışımız, bizim inancımız her zaman bir zorlukla, bir güçlükle karşılaştığımızda elimizde bir tek saman çöpü olsa da o zorlukla, o güçlükle mücadele etmeyi emreder. Mücadele ettikçe aslında göreceğiz ki,  ne kadar güçlü taraflarımız var. “ dedi.

Bizler yerel önderleriz

Sözlerini sağlıkçıların verdiği tavsiyelerle sürdüren Tütüncü, “Sağlıkçılar bu süreçte bize ne diyorlar. Hastalığa yakalanırsanız sakın moralinizi düşürmeyin, moralinizi düşürürseniz bağışıklık sisteminiz göçer, bağışık sisteminiz yüksek olursa hastalığı çok daha kolay atlatırsınız. İnsan bedeni için durum böylede, toplum için böyle değil mi? Belediye başkanları olarak bizler hepimiz bulunduğumuz bölgelerde yerel önderleriz. Yerel önderlerin umutsuz olduğu, topluma heyecan pompalayamadığı yerlerde haliyle vatandaşlarda umutsuzluğa sevk olacaktır. Ve bu da son derece yanlış bir durumdur. O halde bu pandeminin toplumsal etkilerini üzerimizden atabilmek için yapmamız lazım gelen en önemli şeylerin başında da toplumsal motivasyonu güçlü, kuvvetli tutmamız gerekiyor.  Bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Yapılması gereken çok önemli şeylerin olduğunu ve bunların yapabileceğimizi görüyorum, düşünüyorum. “

Şehircilik anlamında yaptığımız örnekler var

“Tecrübe paylaşımlarının yapılması gereken en önemli yerin aslında bu toplantılar olduğunu düşünüyorum. Kepez Belediyesi olarak, Akdeniz Belediyeler Birliği'ndeki belediye başkanı arkadaşlarımız olarak, şunun altını özellikle çizdik, insanlar yeni dönemle birlikte, farklı bir yaşantı modelinin içerisine giriyorlar. Bu yaşantı modellerine uyumlu kentler oluşturmamız gerekiyor. Mesela tarıma yönelik çok daha farklı bir farkındalık meydana geliyor. Bunun üzerinden yürüyerek şunları yaptık, yapıyoruz, yapacağız diye biliyoruz. Bunun çok örnekleri var. Eskiden insanlar kocaman apartmanlarda yaşarlardı, ama şu günlerde de bahçeli evlerde yaşamak önemli bir alışkanlık, yükselen bir trend haline geldi. Bunlarla ilgili şehircilik anlamında bizim de yaptığımız çok örnekler var.”

Belediyelerimiz için imkanlar mevcut

“Yapmamız gereken moralimizi ve motivasyonumuz yüksek tutmak, kent ekonomilerini güçlendirecek yeni kapıları aralayabilecek her ölçekteki belediyemiz için imkan var. Önemli olan bunları açığa çıkarabilmek ve bunların üzerinden bir gelecek projeksiyonunu şehrimizle, hemşehrilerimizle, halkımızla paylaşabilmek.. Bu bizim için çok önemli. Bunu başarabildiğimiz ölçüde, pandeminin etkilerini üzerimizden çok daha kolay bir biçimde atabileceğiz. Yeni dünya düzenine, yeni alışkanlıklar dönemine, yeni yaşam tarzı dönemine de hızlı bir şekilde adapte olabileceğiz. Ben inanıyorum ki; belediye başkanlarımız her ölçekteki imkanları kullanmak suretiyle şehirlerine, belediyelerine, memleketlerine bu projeksiyonu yansıtacaklar. Bu dirayeti bütün belediye başkanlarımızda bugüne kadar gördüm, görüyorum ve göreceğimize de inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

100. yılı kutladı

İstiklal Marşının kabulünün 100. Yılını da kutlayan Akdeniz Belediyeler Birliği (AKB) ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Mehmet Akif merhumu yürekten, gönülden anıyorum. İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. Yıl dönümünü kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadelemizin ölümsüz kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle yad ediyorum.” dedi.
Benzer Haberler