BİRLİK DERGİSİ
PROJELERİMİZ
AKDENİZ BELEDİYELER BİRLİĞİ OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI
Akdeniz Belediyeler Birliği (AKBB)’nin bu dönemki son olağan meclis toplantısında 3 belediyenin üyelik başvurusu kabul edildi. Böylece AKBB’nin, Başkan Hakan Tütüncü’nün göreve geldiğinde 41 olan üye belediyesi 74’e çıkmış oldu.

AKBB’nin, 8 gündem maddesinin görüşüldüğü bu dönemki son olağan meclis toplantısı, Mimar Sinan Kongre Merkezi Düden Salonu’nda yapıldı. Kepez Belediye ve AKBB Başkanı Hakan Tütüncü, yönetiminde gerçekleşen mecliste birliğin 2019 çalışma programı ile 3 milyon 150 bin TL olan 2019 yılı tahmini bütçesi oy birliği kabul edildi.

Eski başkanlara teşekkür etti

Bu gündem maddelerinin oylanmasının ardından Başkan Hakan Tütüncü, birlik başkanlığındaki 4,5 yılını değerlendirdi. Birliğin 1978’de kurulduğunu anımsatan Tütüncü, “Bu tarihten bugüne görevde bulunan birlik başkanları, kendi imkânlarınca iyi şeyler yaparak AKBB’yi güzel bir birlik haline getirmişlerdir. Geçmiş dönemde görev yapmış tüm birlik başkanlara teşekkür ederim.” dedi. 
Tütüncü, kendi döneminde birliğin kurumsal yapısını güçlendirmeye ve bilinirliğini artırmaya öncelik verdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: 

“Çalışmalarımızdaki memnuniyet üye sayısını artırdı”

“AKBB’yi böyle bir vizyonla ele aldık ve geçtiğimiz 4 yıllık zaman içerisinde bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Birlik başkanlığı görevine seçildiğimde kurumun üye belediye sayısı 41’di.  Bu rakamı 74’e çıkardık. Üye sayısının 41’den 74’e yükselmesi bir defa fevkalade önemli bir netice olmakla birlikte, özellikle hiç üyemizin bulunmadığı illerimizden üyelerimizin olması da sevindirici gelişmedir. Malatya’dan bile birliğimize üye olan belediyemiz oldu. Birlikteki çalışmalarımızdan memnuniyet duyulması üye sayısının artmasını tetikledi. Bizden önceki dönemlerde baktığımız zaman AKBB’nin en önemli çalışma alanlarının başında üye belediye sayısı artırmak geliyordu. Bu bakımdan çok verimli bir 4,5 yılı tamamladık.”

“Dost ve kardeş ülkelerle ilişkilerimizi güçlendirdik”

Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasının devamında 4,5 yılda AKBB’de yaptığı önemli çalışmalarla ilgili şunları kaydetti:
“Üzerinde çok durduğumuz çalışmalardan bir tanesi de yurt dışı temaslarını arttırmak oldu. Yüksek bir ufukla memlekete hizmet edeceksek dünyanın hangi istikamette gittiğini çok iyi görmeliydik. Konuyla ilgili önemli çalışmalar yaptık. Özellikle 2016 Temmuz’una kadar son derece aktif bir yurt dışı temas trafiğimiz oldu. Türkî Cumhuriyetleri başta olmak üzere birçok dost ve kardeş ülke ile yerel yönetimler alanında yakınlaşmanın, yerel halklar arasında kardeşlik hukukun oluşturulması için önemli adımlar attık. 

20 kardeş belediye 

Diğer önemli çalışmalarımızdan bir tanesi kardeş belediyeciliği geliştirmek oldu. Kardeş ve dost ülkelerdeki belediyelerle yakın bir hukuk geliştirmek, onlara destek olmak, tecrübe, bilgi paylaşımında katkı sağlamak için 20 üzerinde belediyemizi kardeş belediyecilik çalışmamıza dâhil ettik. 

“AntalyaCity Expo marka değerini artırdık” 

Bir önceki birlik başkanımız Muhittin Böcek’in başlattığı AntalyaCity Expo’yu bambaşka bir yere götürdük. Bu fuarın, Antalya’nın önemli markalarından birisi haline gelmesine, Türkiye’nin yerel yönetimler noktasında önemli markalarından biri olmasına önemli bir kapı araladık. Belediyecilik ve ihtisas fuarları çok kolay yapılan işler değil. Ama biz, AntalyaCity Expo’yu Çok güzel bir fuar haline getirdik. 

Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması

Bu dönem başlattığımız ve devam etmesini arzuladığım işlerden bir tanesi Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması oldu. Belediyelerimizi, teşvik edilmesi gereken konularda proje yarışması kapsamında ödüllendirmek istedik. Belediyelerimizde motivasyonun artırılmasını sağlamaya dönük bir ödül sisteminin geliştirilmesinin doğru olacağını düşündük. Bu yarışmanın 3 ödül sürecini geride bıraktık. Yarışmanın 4. ödül törenini Kasım ayının sonunda yapacağız. Siyaset üstü bir yaklaşımla belediyelerimizin projelerine ödül verebiliyor olmak bizim için mutluluk vesilesidir. Bu proje yarışması Türkiye’de bölgesel belediye birlikleri içerisinde sadece Marmara ve Akdeniz belediye birliklerinde var.
 
“Eğitimle kamu hizmetinin kalitesini artırdık”

Diğer bir konuda hizmet içi eğitim çalışmalarıdır. Belediye personellerine ihtisas alanlarıyla ilgili çok çeşitli eğitimleri verdik.  Eğitim çalışmalarını, sadece Antalya merkezde diğer üye belediyelerimizin olduğu illerde de sürdürdük. Bu eğitim çalışmalarıyla belediyelerimizde kamu hizmeti kalitesinin artmasına da ciddi bir katkı sağladık. 

“Üye belediyelere ziyaretlere önem verdik”

Birlik, bambaşka bir birlik ruhuna kavuştu. Özellikle her yıl üye belediyelerimizi ziyaret ettik. Bıkmadan, usanmadan, yorulmadan belediyelerimizi ziyaret ederek başkanlarımızla, meclis üyelerimizle bira araya geldik. Geçmiş dönemlerde yapılmadığı kadar bu dönem birliğimiz,  üye belediyelerine ziyaretler gerçekleştirdi. 

“Birlik bütçesi yüzde 80 büyüdü”

Bütçenin etkin kullanımını ve tasarrufun merkeze alan bütçeler mali yapımızı güçlendirdi. 4 yıl içerisinde bütçemizdeki büyüme yüzde 80’ler seviyesindedir. Bu rakam önemli bir büyümedir. 
Birliğimize kazandırdığımız önemli yeniliklerinden birisi de AKBB’nin kültür yayınlarını kurduk. Belediyelerimize yön verecek, ufuk çizecek alanında ihtisas sahibi teorisyenlerin yazmış olduğu eserleri kültür yayınlarımızda basarak bu kitapları belediyelerimize hediye ettik.”

“Maddi ve manevi beklenti olmadan çalıştık”

Tütüncü, 31 Mart 2019’da yerel seçimlerin yapılacak olmasından dolayı AKBB’nin son olağan meclis toplantısını yaptıklarını anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Güzel ve özverili çalışmalar yaptık. Bir yandan belediye başkanlığını, meclis üyeliğini sürdürmek kolay olmadı. AKBB başkanlık görevimizi bir protokol görevi ya da bir onursal vazife olarak da görmedik. Bunun ötesinde birliğe mesai harcayalım, katkı verelim istedik. Birlik başkanlığında maddi ve manevi hiçbir beklenti olmadan çalışmanın doğru olduğunu düşündük. 

“Gönüllülük esasıyla güzel işler yaptık”

Belediyeler birliğinde görev yapmak meccani bir iştir. Yani herhangi bir ücrete dayalı bir iş değildir. Belediye birliği başkanları maaş almazlar, seçilmişler için birlikler maaşlı yerler değildir. Burada gönüllülüğe dayalı fahri çalışma anlayışının olduğunu bilmenizi isterim. Gönüllülük ilkesinden vazgeçmeden bizimle mesai harcayan, güzel çalışmaları bölgemize kazandıran çok değerle birlik meclis üyelerimize teşekkür ederim.

Gönül huzuruyla son meclis

Gerçekten AKBB’de daha önceki dönemlerde görülmemiş bir hizmeti gerçekleştirdik. Bunu tüm birlik meclis üyelerimizle yaptık. Birlik meclis üyelerinin, birlik çalışanlarını katkıları, emekleri olmasaydı bu hizmetleri yapamazdık. Güzel çalışmaları birlikte yapabilmenin mutluluğu içerisindeyiz. Gönül huzuruyla son olağan toplantımızı gerçekleştirdik. AKBB’nin bundan sonraki süreçte yolu, bahtı, ufku açık olsun. Bu seçim döneminin belediye başkanlarımıza ve meclis üyelerimize hayırlı olsun. Kalplerinden geçen bütün güzelliklere ulaşmaları nasip olsun.”

Birlik büyüyor 

Tütüncü’nün konuşmasından sonra  Afyonkarahisar Tatarlı,Konya Yalıhöyük ve Denizli Honaz belediyelerinin üyelik başvurusu oy birliği ile meclisten geçti. Meclis, eski Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’nın istifasıyla boşalan encümen üyeliği görevine Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu’nu gedirdi. 
Benzer Haberler